Święto Niepodległości

Opublikowano: sobota, 14, listopad 2015 ZPO

W piątek 13 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Górach odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Jej zasadniczą część stanowił quiz, podczas którego trzy uczennice klasy VI, wyłonione na drodze eliminacji, wykazywały się wiedzą na temat okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i kształtowania się granic odrodzonego państwa polskiego w latach 1918-1922.

Pozostali uczniowie mieli okazję poznać w ten sposób wiele faktów związanych z walkami Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera. Poznali uwarunkowania polityczne, które złożyły się na odzyskanie niepodległości po okresie 123-letniej niewoli. Znaczna część zadawanych pytań dotyczyła wojny polsko-bolszewickiej, powstań śląskich i powstania wielkopolskiego, konfliktu polsko-ukraińskiego o Lwów i Galicję Wschodnią i polsko-czechosłowackiego o Śląsk Cieszyński, Orawę i Spisz oraz kulis przyłączenia do Polski obszaru Wileńszczyzny.

Każdej z uczestniczek konkursu zadano ogółem 20 pytań. Palmę pierwszeństwa zdobyła Weronika Golik, drugą lokatę zajęła Izabela Zięba, zaś trzecią - Klaudia Wyczyńska.

Quiz przeplatany był piosenkami patriotycznymi w wykonaniu uczennic klas IV-VI. Wykonały one utwory "O mój rozmarynie", "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko" ale ze szczególnym wrażeniem i aplauzem spotkało się wykonanie pieśni pt. "Niepodległość".

Na życzenie publiczności była ona śpiewana dwukrotnie.

Akademię przygotowali: nauczycielka muzyki Ewa Góral i nauczyciel historii Marcin Salamon.

Odsłony: 1524