Andrzejki pod hasłem "Żyj zdrowo."

Opublikowano: środa, 09, grudzień 2015 ZPO

Andrzeju, Andrzeju,
nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj!

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. 
Tego wieczora wróżby orzekały o losie, nie o zwykłym losie ale tym związanym z zamążpójściem.

Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka.Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki.Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

W naszej szkole w dniu 26 listopada odbyły się również Andrzejki, ale tym razem w trochę inny, nowoczesny sposób. Oczywiście, nie zabrakło tańców, wróżb i lania wosku, ale najważniejszym punktem tego dnia była degustacja potraw przygotowanych przez mamy w zdrowy sposób. Stoły uginały się od przepięknych, kolorowych dań, za które bardzo mocno dziękujemy wszystkim mamom, które włożyły mnóstwo wysiłku w ich przygotowanie.

 

 

Uczniowie nie mogli uwierzyć, że te fantastyczne potrawy są nie tylko przepiękne ale przede wszystkim zdrowe. Fakt, że wszystkie zniknęły ze stołów, mówi sam za siebie.

           

 

Odsłony: 1050