Pokazy rycerskie

Opublikowano: piątek, 10, czerwiec 2016 ZPO

ŻYWE LEKCJE HISTORII

     W maju i czerwcu w Samorządowej Szkole Podstawowej w Górach i Samorządowej Szkole Podstawowej w Sędowicach odbyły się pokazy rycerskie z udziałem członków Pińczowskiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. Podczas pokazu mającego miejsce w SSP w Górach wystąpił prezes i założyciel grupy rekonstrukcyjnej Krzysztof Dusik wraz z córką Małgorzatą Dusik. W drugim pokazie Krzysztofowi Dusikowi towarzyszył inny z członków bractwa – Rafał Mazurek. Przedstawili oni uczniom informacje dotyczące dziejów, uzbrojenia, metod walki i obyczajów jednej z najskuteczniejszych formacji wojskowych w historii – polskiej husarii. Następnie zaprezentowali pokaz walki na szable. Wzbudził on szczególne emocje wśród uczniowskiej społeczności. Kolejnym punktem było zorganizowanie ogródka rycerskiego. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Część z nich pod nadzorem członków bractwa strzelała z łuku do tarczy, inni rzucali toporkiem w specjalny, drewniany pień. Nie lada atrakcją była możliwość stoczenia bezpośredniej walki na miecze piankowe. Uczniowie owe pojedynki toczyli zabezpieczeni specjalnymi kaskami ochronnymi. W tym czasie inni mieli okazję przymierzyć zbroję i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub obejrzeć i dotknąć rozmaite eksponaty np. XV-wieczne miecze czy XVII-wieczne pistolety. Niemałe emocje wywołał strzał z piszczela oddany w powietrze przez Krzysztofa Dusika – głównie z powodu hałasu jaki owej salwie towarzyszył.

     Dla uczniów obu wspomnianych szkół pokazy zaprezentowane przez członków bractwa były swoistą podróżą w przeszłość. Dzięki nim takie nazwy jak Kircholm, Kłuszyn, Chocim czy Wiedeń na trwałe będą kojarzyć się z triumfami polskiej husarii. Z pewnością zaowocują także większym zainteresowaniem rodzimą historią.

     Oba pokazy zorganizował nauczyciel historii w SSP w Górach i SSP w Sędowicach Marcin Salamon. Były one możliwe dzięki przychylności p. Iwony Senderowskiej – dyrektora Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, pod którego patronatem działa klub Signum Polonicum.

  

Odsłony: 4434